Kampanyalarımız tüm hızıyla devam ediyor..

Sepetiniz boş.Mobilyanın Yıldızı El İşçiliği ile Parlayacak

Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Başkanı Ali Rıza Ercan, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin modern anlamda mobilya üretiminin 1940’lı yılların sonunda başladığını, halen Ortadoğu ve Balkanların en fazla mobilya üreten ülkesi olduğunu söyledi.

Sektörün özelikle yurt dışına açılmada sorun yaşadığını, bu yönde yapılacak tüm çalışmalar için devlet desteğinin şart olduğunun altını çizen Ercan, Almanya, İtalya ve İskandinav ülkelerinde pahalı işçiliğe karşı Türkiye'de bu unsurun daha hesaplı olduğunu dile getirdi.

"Kalite, estetik ve fiyat unsurları göz önüne alındığında sektör son derece avantajlı. Biz, el imalatı dediğimiz mobilyada dünyada rakipsiz ve tek ülkeyiz. İtalya ve Çin dahil hepsi teknolojik gelişmelerden faydalanıp, kopyalama, klonlama sistemine gidiyorlar. Eğer bu potansiyelimizi iyi değerlendirirsek sektörün ihracatı daha fazla artacaktır. Biz el emeği spatila, iskarpila ile oyma yapıyoruz. Bizim oymalarımız hat sanatı noktasında ince ve işçiliği zarif olan oymalar. O bakımdan dünyada bizim üzerimize bu manada çalışacak bir ülke yok. Ancak bizim Ar-Ge, tanıtım çalışmaları ve vizyonumuzu ortaya koyma noktasında yaşadığımız sıkıntılardan mütevellit yeterli bir potansiyele ulaşamıyoruz."

İtalya'nın yıllık mobilya ihracatının 2014 cari fiyatları olarak 20 milyar dolar iken Türkiye'nin 2 milyar dolar olduğunu belirten Ercan, destek verilmesi halinde sektörün mümkün olan en kısa süre içinde en azından 15 milyar dolara ihracata ulaşabileceğini belirtti.