Kampanyalarımız tüm hızıyla devam ediyor..

Sepetiniz boş.Türkiye Mobilya Sektörü Çin'e mobilya satıyor

Mobilya sektörünün, eskiden ihracatının yüzde 60'ını Irak ve Libya'ya yaptığını, şimdi ise pazarı tüm dünya olarak kabul ettiklerini belirten Güleç, şunları kaydetti:

"Şimdi Irak ve Libya pazarları neredeyse yüzde 80 düşmesine rağmen bizim ihracatımız düşmedi. Biz ne yaptık? İşte yeni ülkeler yaptık. Bugün Çin'e mobilya satıyor Türkiye mobilya sektörü. Kore'ye, Japonya'ya, ABD'ye, İngiltere'ye mobilya satıyor. Bugün ilk 5'te Fransa, Almanya, İngiltere, ABD var. Bir yandan da Türkmenistan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri var. 200 gümrük bölgesine mobilya satıyoruz ve ilk 5'te de dünya karması var. Örneğin yine güçlü ülkelerde bir tanesi Vietnam. Ama bakıyoruz en büyük pazarı sadece ABD. Yani ABD ile arasında bir ticari anlaşmazlık olduğu zaman sektör ölüyor ama bizim Türkiye mobilya sektörü öyle değil. Çoklu olarak büyüyor, yani her tarafa eşit mesafede gidiyoruz"

Güleç, yurt dışındaki fuarlarda, Çinli ithalatçıların Türk mobilyasına büyük ilgi gösterdiğine de değinerek, "Çinliler gelip bizden mal almaya başladı. Çünkü, Türk mobilyası imajı da yükselmeye başladı. Marka olarak satmaya başladık" ifadelerini kullandı.

"1 MİLYON DOLARI AŞAN İHRACATÇI SAYIMIZ 589"

Ahmet Güleç, mobilya sektöründe 36 bin üreticinin bulunduğunu belirterek, "36 bin üreticimizin 10 bini ihracat yapmış ya da yapıyor ya da değişik dönemlerde ihracat yapma potansiyeline sahip. Biz ihracatta devamlılık sağlamamız için onlara çok önem veriyoruz. Mobilya sektöründe 1 milyon doları aşan ihracatçı sayımız, her yıl yüzde 10 artıyor. 400 civarından en son 589'a çıktık. Yaklaşık 6-7 yıldır yaptığımız mücadelelerle her yıl artıyor" bilgisini verdi.